Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOSTIUM I SCENA JOLANTY BOJANOWSKIEJ

Tekst : Alicja Szubert-Olszewska

Rola kostiumologa w naszej cywilizacji nastawionej na zewnętrzność nabiera i będzie nabierać coraz większego znaczenia. Pozycja kostiumologa we współczesnej uteatralizowanej kulturze stała się tak wysoka jak nigdy dotąd. Wykracza obecnie daleko poza sale teatralne czy operowe, gdzie się to rzemiosło narodziło i ukształtowało. Epoka filmu, telewizji, internetu, reklamy wymusza pewne standardy.


(...)
Jak się to dzieje i co sprawia, że szarość przemienia się w kolor, zwykłość w niezwykłość, można prześledzić na przykładzie twórczości Jolanty Bojanowskiej w dziedzinie scenografii i kostiumu teatralnego, i filmowego. Artystka po ukończeniu Państwowej Wyższej szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi w Katedrze Ubioru związała się na wiele lat z łódzkim Teatrem Nowym, w którym współpracowała między innymi z Kazimierzem Dejmkiem.

(...)
W swojej praktyce kostiumologa Jolanta Bojanowska tworzyła głównie ubiory historyczne i współczesne dla ludzkich postaci; czasem bardzo fantazyjne, wymyślne i odrealnione. Zdarzyło jej się także wykreować kostiumy dla komicznych figur kocio-kobiecych: dla kociego chórku z międzywojennego kabaretu, dla ogoniastej divy rewiowej czy czarującej kotki-maseczki z „Porwania Sabinek”. „Kocie” kostiumy Jolanty Bojanowskiej cechuje nie tylko znajomość i wyczucie stylu historycznych epok, ale i lekkość, subtelny humor, umiejętność wywoływania iluzji kilkoma zaledwie akcentami, a także malarskość. Artystka tworząc dla sceny, maluje, traktuje ją jak malarz płótno.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 182-183 – GRUDZIEŃ 2017/STYCZEŃ 2018