Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOCIE ŻYCIE NA ŚLĄSKU – PIOTR PILAWA

Tekst: Alicja Szubert-Olszewska

Dla Piotra Pilawy, podobnie jak dla barokowych, holenderskich „małych mistrzów”, nie ma obiektów czy scen niegodnych malowania, wszystko, każdy zagracony kąt, brama, każde stworzenie przemykające między podwórkami, wydaje się artyście nadzwyczajne i warte jego pędzla. Cały ten z pozoru nieatrakcyjny materiał tematyczny zaaranżowany malarsko przez Pilawę przykuwa również uwagę odbiorców.


 Sztuka, bez względu na to, z jakiego punktu widzenia na nią patrzymy, nie jest niczym oderwanym i samowystarczalnym. Musi się nasycać rzeczywistością, nawet tą powszednią, nie może zamykać oczu na jej bogactwo.
Sztuka nie jest zjawiskiem osobnym, nie może istnieć, jeżeli nie
zakorzeni się w jakimś miejscu i w jakimś czasie.
Na świecie nie brak miejsc niezwykłych, o których mówi się, że generują piękno, dają natchnienie i wyzwalają siły twórcze. Zwykle są to rejony pociągające przez swą urodę, tę naturalną i tę stworzoną przez człowieka, zalecają się szczególną harmonią, architekturą, plastyką, rzeźbą terenu.

Niektórzy artyści uważają jednak, że rzeczywistość należy badać niezależnie od jej urody, a pejzaż surowy, industrialny zawiera większe potencje ekspresji niż ten przeestetyzowany, wykalkulowany, nobilitowany przez tradycję.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 155
– WRZESIEŃ 2015

Piotr Pilawa ur. 1953 roku w Krakowie. Absolwent Wydziału Grafiki w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się reklamą, plakatem, grafiką komputerową, a nawet scenografią. Ale przede wszystkim malarstwem olejnym. Wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju. Prace w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, Niemczech, Polsce, USA.
www.piotrpilawa.pl