KOCIE FASCYNACJE AKWARYSTYKĄ
Tekst: Alicja Szubert-OlszewskaPoczątki hodowli ryb akwariowych sięgają X wieku. W Chinach w okresie panowania dynastii Sung znane było akwarium na wolnym powietrzu w Ciasing. Wedle literatury chińskiej i japońskiej szczególny rozwój akwarystyki dalekowschodniej przypada na XII w. Pierwszymi hodowlanymi rybkami akwariowymi były złote, chińskie karasie. Z czasem w Chinach trzymanie złotych rybek w porcelanowych wazach stało się powszechne.

Apogeum mody na akwaria nastąpiło w Europie w XIX w. Obecnie w akwariach hoduje się ponad tysiąc różnych gatunków o oryginalnych kształtach, pięknym ubarwieniu i ciekawej biologii. Zwykle pochodzą one z obszarów tropikalnych.
Na początku hodowlę prowadzono w małych pojemnikach, obecnie prowadzi się ją w olbrzymich oceanariach – najsłynniejsze z nich działa w Miami, na Florydzie, żyją tam rekiny, orki, wielkie żółwie morskie. We wrocławskim oceanarium możemy także, obok tęczowych, rybich ławic, zobaczyć płaszczki, rekiny, a nawet wielkie manaty.
Fascynacja akwarystyką znalazła swoje odbicie również w sztuce. Najpierw w sztuce Dalekiego Wschodu, Chin i Japonii. Isoda Koriusai, mistrz ukiyo-e, specjalizujący się w portretach zmysłowych mieszkanek dzielnic rozrywki, dał też początek komicznym scenkom, które potem rozpowszechniły się w plastyce na całym niemal świecie, a które można by zatytułować „Koty i złote rybki”.
Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 177-178 – LIPIEC-SIERPIEŃ 2017