Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOCIA MAMA – MAGDALENA SHUMMER-FANGOR

Tekst: Alicja Szubert-Olszewska
Zdjęcia:
Bogdan Sarwiński, Wiktor Nowotka

Związki Magdaleny Shummer-Fangor ze sztuką są różnorodne. Zaczęły się od teorii, Magdalena studiowała bowiem historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. To pierwszy etap jej miłości do sztuki, który można określić jako platoniczny. Ale był to dopiero początek.

Kolejnym etapem przygody ze sztuką naszej artystki była fascynacja malarstwem męża, Wojciecha Fangora, jednego z najważniejszych powojennych polskich twórców. Jako żona malarza znalazła się bardzo blisko jego warsztatu, pędzli, blejtramów, tub z farbami, całej tej alchemii malarskiej pachnącej terpentyną i werniksami. Malarstwo bywa zaraźliwe, zagruntowane bielą płótno kusi, żeby go dotknąć umoczonym w farbie pędzlem. Magdalena Shummer-Fangor nie potrafiła się oprzeć tej przyciągającej sile.

 Od czterdziestu lat artystka maluje i wystawia swoje obrazy, najczęściej w Nowym Jorku, współpracując z Galerią Mabels. Od 1966 do 1998 roku mieszkała i pracowała w Stanach Zjednoczonych.
Obecnie, wraz z mężem, powróciła do Polski. Często pokazuje tu swoje płótna i wycinanki, bierze udział w różnych przedsięwzięciach filantropijnych. Ostatnio ofiarowała swoje prace na rzecz VI edycji akcji WIELCY MAŁYM. Praca Magdaleny Shummer-Fangor została zreprodukowana w wydanym z tej okazji kalendarzu. Obraz nosi znamienny tytuł „Kocia Mama”. Temat to nowy w historii wyobrażania przeróżnych kocich wizerunków i kocich spraw. Trzeba docenić intuicję artystki, która zwróciła uwagę na ten rodzaj pomocy zwierzętom. Taką pomoc świadczą z oddaniem najczęściej miłe panie w wieku od lat 5 do 100 lat, opiekując się kotami piwnicznymi, dachowymi, podsuwając im miseczki z jedzeniem, z wodą. Ale kocich mam-panów także nie brakuje.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 139 – Maj 2014