Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOCI MOTYW STEINLENA

Tekst: Alicja Szubert-Olszewska

Niewielu było artystów, których twórczość w tak wielkim stopniu wypełniłby koci motyw, jak miało to miejsce w przypadku Theophila Alexandra Steinlena. Nikt inny, poza nim, nie przybliżał tak perfekcyjnie anatomii tego zwierzęcia, nikt z takim znawstwem nie rozpoznawał wszelkich niuansów jego psychiki i wyglądu, nikt inny równie doskonale nie opanował body language swoich kocich bohaterów, nikt też nie zamknął tego wszystkiego w równie pięknym kształcie plastycznym.

Theophile Alexandre Steinlen urodził się w Lozannie w 1859 r. Tam ukończył też studia. W 1881 r. przeniósł się do Paryża, zamieszkał w dzielnicy Montmartre i odtąd swoje losy artystyczne związał z tym miastem, z jego pismami, z jego kabaretami, cyganerią i tą wyjątkową, stymulującą, jedyną w swoim rodzaju atmosferą.
Paryż w tym czasie był światową stolicą uciech.
Kabarety, kawiarnie, przybytki podkasanej muzy, sale taneczne wyrastały tam jak grzyby po deszczu. Niektóre z tych „wesołych interesów” miały też wyższe ambicje artystyczne. Kabaret „Chat Noir” wydawał pismo „Chat Noir”. Najsłynniejszy plakat reklamowy wszech czasów z demonicznym wizerunkiem czarnego kota powstał również na zamówienie tego kabaretu. Jego autorem jest właśnie Steinlen.
Steinlena, Toulouse-Lautreca (też związanego z „Chat Noir”) i Muchę uznać można za ojców nowego gatunku artystycznego, jakim w drugiej połowie XIX w. stał się plakat reklamowy.

 (...)

Koty w ujęciu tego artysty występują w różnych rolach i okolicznościach. Oddają się akrobacjom,
spacerują po dachach, śpią, marzą, hipnotyzują, przeciągają się, leniuchują, są też takie, które towarzyszą dzieciom. Jedna z wcześniejszych kompozycji wyobrażających dzieci w kocim towarzystwie powstała w 1889 r. Przedstawia małą dziewczynkę, która z wielkim, może nadmiernym uczuciem tuli do siebie czarnego kota, znoszącego ze spokojem tę niezbyt komfortową dla niego sytuację.
Prawie dziesięć lat później ukazała się książeczka w graficznym opracowaniu Steinlena zatytułowana „Rysunki bez słów o kotach” („Dessins sans paroles des chats”). 
 

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 152 – CZERWIEC 2015

Theophile Alexandre Steinlen (1859-1923) pochodzący ze Szwajcarii francuski rysownik, malarz oraz grafik.