Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KALENDARZ Z KOTEM NA KAŻDY DZIEŃ

Tekst: Alicja Szubert-Olszewska 

Kalendarz należy do wielkich wynalazków ludzkości. Wokół kalendarza kręci się wiele ludzkich spraw, korzysta z niego nie tylko nauka, astronomia, matematyka, historia, medycyna, ale i religia, polityka, administracja państwowa, rolnictwo. Niektórzy wprost nie wyobrażają sobie bez nowego kalendarza rozpoczęcia kolejnego roku.
 Ów wynalazek zawdzięczamy Babilończykom, ich obserwacjom astronomicznym i prowadzonej przez nich służbie czasu. To oni sporządzili na glinianej tabliczce pierwszą mapę nieba, oni podzielili też na 12 części cały pas nieba, po którym biegnie słońce w czasie swojego rocznego obchodu.
Ten pas – to zodiak, po grecku zwierzyniec – z niego wziął się także dzisiejszy podział roku na 12 miesięcy.

Pasażerowie Ziemi w różnych miejscach i epokach dążyli do uporządkowania rachuby czasu.
Chińczycy i Hindusi używali kalendarza księżycowego, Egipcjanie słonecznego i ten ostatni właśnie stał się pierwowzorem wszystkich późniejszych systemów podziału roku. Kalendarz Majów, liczący sobie ponad 5000 lat, który powstał zupełnie niezależnie od wiedzy Starego Świata, również opierał się na słonecznej rachubie czasu. Był on bogato ilustrowany w kamieniu i opatrzony pięknie opracowanymi symbolami plastycznymi. Rzymianie również wybrali system słoneczny. Juliusz Cezar uporządkował stare dane i zarządził, że od 45 r. p.n.e. aż po wsze czasy rok miał się zaczynać 1 stycznia – i jak dotąd większość świata stosuje się do jego zarządzenia.
Kalendarz juliański przejął Kościół katolicki w 325 r. Od 1582 r. obowiązuje kalendarz gregoriański, ulepszona wersja juliańskiego, dzieło papieża Grzegorza XII.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 134-135 – Grudzień 2013/Styczeń 2014