Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

FILMOWE IKONY Z WĄSEM – SUSAN HERBERT

Tekst: Alicja Szubert-Olszewska
Akwarele: Susan Herbert

Współczesna angielska malarka, graficzka i scenografka, Susan Herbert znana jest przede wszystkim z żartobliwych serii akwarel z kotami w rolach głównych.

 Serie te ukazywały się potem kolejno w postaci albumów. Niedawno wyszedł kolejny, wydany przez wydawnictwo Media Rodzina, pt. „Galeria kotów. Historia sztuki z pazurem”.

Susan Herbert ukończyła Ruskin School of Art. Przez długi czas związana była z Angielską Operą Narodową i z Teatrem Królewskim. Pracowała tam jako scenograf, kostiumolog oraz projektant lalek teatralnych i plakatów. Jej akwarelowe, kocie cykle zreprodukowane w albumach ukazywały się od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i ukazują się w dalszym ciągu, także w Polsce. Wśród opublikowanych w albumach serii należy wymienić: „Koty średniowieczne”, „Koty wiktoriańskie”,,, Koty Szekspira”, „Koty prerafaelitów”, „Koty impresjonistów”, „Historia kota w sztuce Zachodu” czy „Koty w filmie”.
Ta ostatnia pozycja zasługuje na szczególne wyróżnienie ze względu na walory czysto malarskie, kontrolowany, harmonijny zasób barwny, elegancki linearyzm.
Tworząc liczne pastisze słynnych obrazów, napotyka się na wiele trudności związanych z „hand schriftem” wielkich mistrzów. Bez trudu można odtworzyć scenę wyobrażoną na słynnym dziele sztuki, natomiast niełatwo jest znaleźć stylistyczny i formalny ekwiwalent dla iluminacji z średniowiecznych manuskryptów czy obrazów Rafaela, Caravaggia lub Rembrandta. 

W przypadku „Kotów w filmie”, podobnie jak w „Kotach Szekspira” ta trudność odpada – artystka może zachować swój własny „façon de parler”, nie krępuje jej kontakt z mistrzami pędzla wielkiego formatu.
Każdy czas ma swoją sztukę, a sztuką naszego czasu jest film, najbardziej masowe i wyraziste medium, najmocniej zadomowione w powszechnej wyobraźni.

„Koty w filmie” to krótka historia dziesiątej muzy odtworzona przez kocich bohaterów wcielających się w najsłynniejsze gwiazdy ekranu.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 174 – KWIECIEŃ 2017