Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

DO MUZEUM Z PSEM I KOTEM

KOCIE SPRAWY NR 165-166 – LIPIEC-SIERPIEŃ 2016

We wnętrzach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa trwa wystawa „Jak pies z kotem”.
Jak podkreślają organizatorzy, to jedna z pierwszych wystaw w Polsce poświęconych tematyce zwierzęcej w ujęciu historycznym. Hasło, pod jakim została zorganizowana, nieco wbrew powszechnemu użyciu, stało się przyczynkiem do opowieści o współegzystencji psów, kotów i ludzi w domowym wnętrzu oraz miejskiej przestrzeni, począwszy od XIX w.
Wystawa odbywa się w dwóch oddziałach Muzeum. W Kamienicy Hipolitów, w której od 12 lat mieszka kot Hipolit, ukazane zostały wątki związane z domem mieszczańskim. Bohaterami są tu psy i koty „pokojowe”, jednak przedstawiona została też kwestia obecności tych zwierząt w miejskiej przestrzeni, między innymi poprzez prezentację wybitnie lokalnego wydarzenia, jakim jest Marsz Jamników czy opowieści o najbardziej znanym krakowskim psie Dżoku.
Drugim oddziałem, w którym prezentowana jest wystawa, jest Pałac Krzysztofory, którego piwnice mieszczą ekspozycję dotyczącą działalności krakowskiego Związku Opieki nad Zwierzętami, funkcjonującego w latach 1928–1949. To pierwsza wystawa poświęcona temu stowarzyszeniu.
W obu miejscach zostały wydzielone też dwie przestrzenie – jedna dla pupili osób zwiedzających, druga dla zwierzaków z krakowskiego schroniska wytypowanych do adopcji.
W soboty i w niedziele, w godz. 14–16 odsłonę wystawy w Pałacu Krzysztofory można zwiedzać wraz ze swoimi domowymi zwierzętami.


Wystawa czynna do 25 września 2016 r.
Kamienica Hipolitów, plac Mariacki 3
Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35


O historii kocich kustoszy – Hipolita oraz Włodka – rezydentów dwóch oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, specjalnie dla KOCICH SPRAW opisanej przez pracowników muzeum!
przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 165-166 – LIPIEC-SIERPIEŃ 2016