Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

TYBERIUSZ – CESARZ Z BIBLIOTEKI

Tekst i zdjęcia: Danuta Breczko

Kim jest Tyberiusz? To piękny czarny kot, który pewnego dnia w 2009 roku zamieszkał w naszej bibliotece, by podbić serca wszystkich tutejszych miłośników książek.

 Pamiętnego dnia, 29 czerwca, kilkoro pracowników Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr LIV przy ul. Ludowej 4 w Warszawie widząc młodego czytelnika, który przyszedł do biblioteki, by pokazać swego kotka Tofika, zadumało się: czemu nie przygarnąć jakiegoś kotka do biblioteki i nie dać mu domu? Po naradzie i konsultacji z dyrekcją mokotowskich bibliotek wspólnie ustaliliśmy, że weźmiemy bezdomnego kociego biedaka, na przykład takiego, który czeka na dom w schronisku.
Zaczęło się przeszukiwanie ogłoszeń z kotkami do adopcji. Postanowiliśmy, że będzie to kocurek. Można by zapytać, dlaczego kocurek, a nie kotka?
Otóż nasza placówka biblioteczna jest w stu procentach sfeminizowana. Czułyśmy więc potrzebę męskiego osobnika. Tak czy owak: bardzo długo kazał na siebie czekać nasz przyszły pupil. Wreszcie udało się nawiązać kontakt z pewną panią z warszawskich Bielan, która miała do oddania kocięta znalezione w pudełku na śmietniku. Wśród nich był nasz bohater. Jeszcze tego samego dnia pojechałyśmy po naszego nowego współpracownika.

Przed przekazaniem kotka zostałyśmy bardzo skrupulatnie przepytane przez osobę, która chciała oddać go w dobre ręce. Musiałyśmy szczegółowo naświetlić warunki lokalowe i materialne, w których będzie przebywał kotek. Nie obeszło się bez zapewnień o odpowiedniej karmie, opiece medycznej itp. Wreszcie akt adopcyjny został podpisany. W Książeczce Zdrowia wpisano mu imię Starter. Postanowiłyśmy je zmienić. Do tego celu przydał się „Poczet cesarzy rzymskich”...

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY NR 137 – MARZEC 2014