Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

LAMPART – DUCH SAWANNY


Tekst: Sławomir John Lipiecki
Zdjęcia: Sławomir J. Lipiecki i National Archives, N.G.

Od ponad 3 milionów lat elegancka, cętkowana sylwetka lamparta (zwanego także panterą albo leopardem) jest ozdobą dzikich terenów Afryki, Azji i Kaukazu. W epoce plejstocenu zwierzęta te żyły również w Europie. W Polsce skamieniałości jednego z nich odkryto w jaskini Biśnik.

Uwielbiane przez miłośników kotów, czczone przez Egipcjan i znienawidzone przez farmerów pantery są jedynymi wielkimi kotami, które wciąż pozostają niezagrożone całkowitym wyginięciem. Połączenie szybkości, siły, sprytu i skrytości daje im dużą zdolność przetrwania nawet w konfrontacji z człowiekiem. Pozwala to predysponować lamparty do miana najwspanialszych kotów naszej planety. Choć od lat prowadzone są liczne badania nad ich zachowaniem i stylem życia, pantery do dziś nie zdradziły nam wszystkich swoich sekretów.

 Tajemniczy pustelnik
Pantery cętkowane (Panthera pardus) zamieszkują południową Afrykę oraz Indie. Wśród kotów są indywidualistami i typowymi samotnikami, które rzadko żyją w grupie. Chociaż zdarzają się i zakochane na całe życie pary. Obserwowane były nawet przypadki wspólnych polowań na małpy.
Przeważnie jednak zwierzęta te żyją samotnie, na terytoriach o powierzchni dochodzącej nawet do ok. 60 km2  w ściśle ustalonych i rygorystycznie przestrzeganych granicach.
Ciało lamparta jest smukłe i krępe, ozdobione przepięknym rozetowym wzorem, który spełnia rolę kamuflażu. Spotykane są również odmiany o bardzo ciemnym ubarwieniu, zwane potocznie „czarnymi panterami”. Przez bardzo długi czas lampart ten uważany był powszechnie za osobny gatunek. Tymczasem w rzeczywistości jest to ta sama pantera cętkowana, która swoją nieco ciemniejszą barwę zawdzięcza pigmentowi – melaninie. Przy odpowiednim świetle można zatem bez trudu dostrzec na jej ciele charakterystyczne cętki i koliste plamy.Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 149 – Marzec 2015