Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOTY NA POLSKICH ZNACZKACH POCZTOWYCH

Tekst i zdjęcia: Jadwiga Jęcz
Prezentowane znaczki i koperty FDC pochodzą ze zbiorow prywatnych autorki


Po raz pierwszy w historii polskiej filatelistyki koty upamiętniono na znaczkach pocztowych w roku 1964, dzięki projektowi Janusza Grabiańskiego. Artysta stworzył dziesięć dużych, wyraźnych kocich portretów. Ukazał kolejno: syjama, trzy razy persa i aż sześciokrotnie rozmaite odmiany kota europejskiego.
Szczególnie rozbrajający wygląd nadał Grabiański sportretowanym
kociętom: otwarty pyszczek i kreseczki oczu kotka z waloru filatelistycznego za 40 gr, przyczajona poza i uważne spojrzenie kociego malucha ze znaczka o nominale 1,55 zł od razu wzbudzają ciepłe uczucia. Nie oznacza to bynajmniej, że pozostałe, dorosłe koty, nie zachwyca ją odbiorców – wręcz przeciwnie, sympatię wzbudzają wszystkie z nich, a w szczególności czarny kot o żółtych oczach oraz smukły syjam.

 Dzięki wykorzystaniu ciepłych, stonowanych barw Grabiański zdołał ukazać zwierzęta takimi, jakie są w rzeczywistości. Nawiasem mówiąc, artysta miał już wprawę w portretowaniu zwierząt domowych – zaledwie dwa lata wcześniej do obiegu pocztowego trafiła utrzymana w podobnej tonacji kolorystycznej seria poświęcona psom.

Widniejące na znaczkach „ceny” stanowią jedynie ich wartość nominalną, która różni się od tej rzeczywistej, rynkowej. Dla przykładu, za znaczek o nominale 1,35 zł przedstawiający kota perskiego trzeba obecnie zapłacić złotówkę (za znaczek niekasowany) i 30 gr w przypadku znaczka kasowanego, którego wartość rynkowa jest niższa.
Wartości rynkowe podaję za katalogiem „Fischer” z 2011 roku.


Więcej przeczytasz magazynie KOCIE SPRAWY NR 153-154 – LIPIEC/SIERPIEŃ 2015

Koty na znaczkach – Autor: Janusz Grabiański