Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

KOTY MARYNARZE – EPOKA ATOMU CZ.2

FELIDAE NA MORZACH I OCEANACH

Tekst:
Sławomir Lipiecki
Zdjęcia:
NATIONAL ARCHIVES

W poprzedniej części opisałem, w jaki to niezwykły sposób kot Saipan znalazł się na pokładzie amerykańskiego okrętu liniowego USS „New Mexico” (BB-40).
Trzeba przyznać, że w drugiej fazie wojny na Pacyfiku pancernik ten należał do jednych z najbardziej „zapracowanych” okrętów US Navy. Był dosłownie wszędzie, gdzie tylko coś istotnego się działo. Nic dziwnego, należał w końcu do najpotężniejszych maszyn wojennych, jakie kiedykolwiek wybudowano!
Z jego górnych pokładów i nadbudówki pomostu nawigacyjnego oraz GSD oba koty okrętowe – Kwajalein i Saipan – miały niepowtarzalną okazję zobaczyć na własne oczy jedne z największych bitew i operacji morskich minionej wojny, a jak się później miało okazać, także... pierwsze kontrolowane próby nuklearne.

„Fighting cats”
 Tuż po inwazji na Saipan i przyjęciu na pokład tamtejszego kota, USS „New Mexico” natychmiast został wysłany do kolejnej operacji morskiej.
1 lutego 1944 r. celem jego olbrzymich i nowoczesnych armat Mk 11/50 kal. 356 mm stały się obiekty wojskowe na wyspie Ebeye, położonej w archipelagu Wysp Marshalla. Zaledwie 19 dni później okręt ostrzelał i – dosłownie – zrównał z ziemią miasto Wotje, gdzie stacjonował japoński garnizon wojskowy. Nie był to koniec operacji, bowiem już 20 marca 1944 r. USS „New Mexico” unicestwił kolejne miasto – tym razem było to Kavieng na Nowej Irlandii. O intensywności ostrzału świadczy fakt zużycia przez okręt aż 1000 sztuk samych tylko pocisków kalibru 356 mm w wersji HC/HE (odłamkowo-burzące).
Po tak intensywnych działaniach operacyjnych Dowództwo Floty postanowiło dać załodze pancernika choć odrobinę wytchnienia. W związku z tym okręt na kilka dni przeszedł do Australii, stacjonując w Sydney. Dla zwiedzających niewątpliwą atrakcją były oba koty okrętowe, które już wówczas zyskały sobie niezwykle bojowy przydomek „fighting cats”, czyli dosłownie – walczące koty. 
 

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 133 Listopad 2013

Sławomir Lipiecki – analityk wojskowy, doktorant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, technik-projektant, grafik i publicysta morski. W wolnej chwili gitarzysta (blues, hard rock, metal). Od dziecka wielki miłośnik kotów (szczególnie dzikich).
Autor i administrator:
www.warships.com.pl