Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

JAGUARUNDI KOT Z TWARZĄ ŁASICY

Na obrazie, który sam autor Leonardo da Vinci zwał „Damą z łasiczką”, Cecylia Gallerani trzyma podobno gronostaja. Myślę jednak, że został na nim uwieczniony jaguarundi. I choć zwierzę z arcydzieła malarskiego różni może od tego kociska długość łap czy tułowia, to podobieństwo pyszczków jest wprost uderzające.

Tekst:
Barbara Sieradzan
Zdjęcia: Dorota Maszczyk, Archiwum Krakowskiego Z00
 

 Pływak i SpiderMan
Jaguarundi to kot nieduży. Długość tułowia wynosi 55–70 cm. Ogon sięga 60 cm. Ma niewielką głowę, o małych, okrągłych uszkach. Ciężar ciała waha się od 4,5 do 9 kg (samice są mniejsze). Umaszczenie nie ma jednolitej barwy i występuje w odcieniach szarości, czerni lub jest rdzawe – ciemniejsze w lasach deszczowych, jaśniejsze na suchych terenach krzewiastych. Zwierzęta te można spotkać od Arizony po Meksyk, zamieszkują też spore tereny Ameryki Południowej(Argentyna, Paragwaj, Peru, Brazylia, Nikaragua, Ekwador, Gujana, Honduras), ale obecnie najwięcej jest ich na terenie Teksasu. Lubią gęste, cierniste zarośla albo obrzeża lasów deszczowych. Nie stronią od wody – całkiem nieźle pływają. Uważa się, że prowadzą raczej dzienny tryb życia, ale bywają aktywne także nocą. W południe wychodzą do wodopoju. Polują na małe ssaki, ptaki (potrafią wyskoczyć za nimi na półtora metra w górę), czasem – na drób hodowany przez człowieka. Zaobserwowano, że zjadają również owoce. Prowadzą naziemny tryb życia, ale potrafią się też wspinać.


Materiały o jaguarundi magazynowi KOCIE SPRAWY udostępniły mgr inż. Beata Kuźniar i mgr Dorota Maszczyk z Ogrodu Zoologicznego w Krakowie, którym składamy serdeczne podziękowania.


Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 134-135 – Grudzień 2013/Styczeń 2014