Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

FELIDAE NA MORZACH I OCEANACH: GINGER...

Tekst: Sławomir Lipiecki


Koty są idealnymi towarzyszami morskich wypraw, sprawdzającymi się na pokładzie niemal w każdej sytuacji. W historii można się doszukać wielu przypadków słynnych podroży z udziałem kotowatych. Warto choćby wspomnieć, że w latach 1983–1984 nasz rodak, Andrzej Urbańczyk wraz ze swoim kotem Myszołowem odbyli słynny rejs dookoła świata, który zakończył się pełnym sukcesem. Nic nie było jednak dla kotów takim wyzwaniem, jak ciężka służba na pokładach okrętów, szczególnie w okresie II wojny światowej.


Zaginieni  bohaterowie 
 Słynny brytyjski krążownik liniowy HMS „Hood” był pod względem wyporności standardowej największym okrętem świata w okresie międzywojennym. Przez prawie całe lata 30. XX wieku na jego pokładzie żyły dwa koty rasy mieszanej, krótkowłosej europejskiej – bury Ginger oraz czarno-biały Fishcakes. Oba były bardzo znane w świecie ze względu na liczne wizyty kurtuazyjne składane przez brytyjski krążownik w zagranicznych portach. Z tego m.in. powodu z okrętowych „szczurołapów” bardzo szybko awansowały do roli międzynarodowych gwiazd. Miały własną kajutę (sic!) oraz kilka porcelanowych kuwet. Mogły swobodnie poruszać się po całym okręcie, korzystać do woli z kambuza, świetlicy oraz toalet marynarskich.
Gdy wybuchła II wojna światowa, oba koty przebywały na okręcie podczas kilku pierwszych akcji bojowych (m.in. rozstrzelania floty francuskiej w Mers-el-Kébir 3 lipca 1940 r.). Później słuch o nich zaginął. Czy były na pokładzie podczas ostatniego rejsu krążownika?
Możliwe, że oba wcześniej zabrano na ląd. Jednak są świadectwa na to, że Fishcakes żył jeszcze na „Hoodzie” na przełomie lat 1940/1941. To by oznaczało, że oba koty zginęły bohatersko na służbie podczas nierównego pojedynku ich przestarzałego krążownika z niemieckim pancernikiem „Bismarck” 24 maja 1941 r.

Więcej przeczytasz w magazynie KOCIE SPRAWY Nr 126 – Kwiecień 2013