Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Światowa Wystawa Kotów w Poznaniu 2011

Z Wojciechem Albertem Kurkowskim rozmawia Magdalena Bielicka


Magdalena Bielicka
: Poprzednia Światowa Wystawa Kotów odbyła się również w Poznaniu, w 1998 roku. Czy wiele jest potwierdzonych zgłoszeń na obecną wystawę?
Wojciech Albert Kurkowski
: Zgłoszeń ciągle przybywa. Na Wystawie Światowej mogą być prezentowane tylko uznane przez FIFe rasy kotów, co potwierdzić musi klub, w którym zarejestrowany jest hodowca. Obecnie mamy prawie tysiąc zgłoszeń, ale każdego dnia przyjmujemy wiele nowych. Zazwyczaj wystawcy zgłaszają koty w ostatnim momencie, by mieć pewność co do ich najlepszej kondycji wystawowej. Liczymy, że będzie to największa wystawa w historii! Dotychczas największa „światówka" liczyła niecałe 1500 kotów. Liczymy na duży udział polskich kotów w tej wystawie.
Jakie rasy będą najliczniej prezentowane?
Zapewne jak zwykle jednymi z popularniejszych będą Maine Coony i Brytyjczyki... ale będzie to wiadomo dopiero po zamknięciu przyjmowania zgłoszeń, co nastąpi 25 września.
Czy zobaczymy również koty domowe?
Tak, koty domowe zazwyczaj są dość licznie zgłaszane na Wystawę Światową i przyjeżdżają z różnych krajów. Będą one oceniane w dwu kategoriach: krótkowłose i długowłose. Również będą im przysługiwały dwa tytuły Zwycięzcy Świata w tych dwu kategoriach.
Jak należy przygotować kota do tej wystawy?
Jak na każdą inną wystawę... tylko ze świadomością, iż jest to wystawa bardzo wyjątkowa.
Czy regulamin tej Światowej Wystawy różni się od regulaminów innych wystaw międzynarodowych organizowanych prze FIFe?
Wystawa Światowa odbywa się tylko raz w roku i tego dnia nie ma żadnych innych wystaw na świecie. Co roku organizuje ją inny kraj członkowski największej na świecie organizacji felinologicznej jaką jest FIFe. Koty zgłaszane na tę wystawę muszą wcześniej zdobyć odpowiednie kwalifikacje i to jest zasadnicza różnica. Zwycięzcy Best in Show otrzymują tytuł - Zwycięzcy Świata (World Winner).
Czy decyzja sędziego może być podważona przez hodowcę lub hodowców lub przez innego sędziego?
Podobnie jak na wszystkich wystawach kotów (także psów i innych zwierzaków) ocena sędziego jest niepodważalna.
Czy wśród światowych championów - best of the best - znajdą się również koty z Polski?
W Polskiej Federacji Felinologicznej „Felis Polonia" mamy wiele kotów posiadających tytuły Championów, a także koty z najwyższym tytułem w FIFe: Supreme Champion i Supreme Premior, na pewno zaszczycą one swą obecnością tę wystawę.
Które koty otrzymują tytuł Zwycięzcy Świata?
Te, które wygrywają Best in Show, czyli maksymalnie 26 kotów, włączając 2 koty domowe.
Jakie najbardziej egzotyczne kraje będą prezentowały swoich kocich przedstawicieli?
Zgłoszone są już koty z Argentyny i Brazylii, ale także z Syberii... czekamy na kolejne.
Sędziowie jakich krajów będą oceniali kocie piękności?
Sędziowie reprezentują takie kraje jak: Belgia, Ukraina, Holandia, Włochy, Słowenia, Lichtenstein, Rosja, Izrael, Finlandia, Szwecja, Chorwacja, Dania, Białoruś, Szwajcaria, Norwegia, Francja, Czechy, Argentyna, Niemcy, Islandia, Indonezja.
Jakie atrakcje czekają na zwiedzających wystawę i na samych hodowców? Czy wśród imprez towarzyszących znajdą się sympozja lub konferencje?
Wystawa będzie okraszona wieloma artystycznymi stoiskami z „kocią sztuką", będą odbywać się występy artystyczne, spotkania ze znanymi ludźmi kochającymi koty, imprezy dodatkowe dla dzieci. Program ciągle jeszcze jest urozmaicany, a scenariusz imprezy ulega zmianom.
Dlaczego wystawa odbywa się akurat w Poznaniu na terenach MTP?
Jedynie MTP ma odpowiedni teren, infrastrukturę i możliwości dojazdowe, aby zorganizować taką imprezę w Polsce, acz braliśmy pod uwagę także inne miasta i inne centra wystawiennicze.
Czym, zdaniem Pana, różnić się będzie obecna wystawa od tej z roku 1998?
Minęło wiele lat od tamtej „światówki", zmieniły się realia, a nasza polska organizacja felinologiczna „Felis Polonia" dziś jest drugą pod względem wielkości organizacją felinologiczną na świecie. Mamy więcej wspaniałych ludzi do pomocy i większe doświadczenie... acz z ogromnym sentymentem będę zawsze wspominał tę pierwszą „światówkę", którą także miałem zaszczyt prowadzić. Serdecznie zapraszamy na największą
„kocią imprezę" na świecie - World Winner Cat Show' 2011!
Dziękuję za rozmowę.