Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

MAMY KOCI RZĄD!

KOCIE SPRAWY NR 125 

Tekst: Izabella Doniewicz

W ostatnim czasie media z uwagą śledziły wydarzenia w świecie kocim. Temat tworzenia Kociego Rządu stał się tematem nr 1 nie tylko mediów publicznych i komercyjnych, ale przede wszystkim samych kotów. Wielka liczba nadesłanych do redakcji magazynu KOCIE SPRAWY kandydatur na stanowiska poszczególnych ministrów Kociego Rządu mnożyła opinie i przewidywania co do jego przyszłości.
 
Na szczęście udało się, można powiedzieć bezproblemowo, stworzyć Koci Rząd! Na jego czele stanął przedstawiciel kotów redakcyjnych – Oskar Mózg.

Zostawiając kocim politologom analizę nazwiska premiera, przypomnijmy zadania powstałego Rządu:
 
• poprawa losu bezdomnych kotów;
• zapobieganie ich niekontrolowanemu rozmnażaniu;
• szerzenie empatii i miłości nie tylko do kotów.

Od piątku 15 lutego tego roku ministrowie Kociego Rządu byli gośćmi wielu stacji telewizyjnych i radiowych. Wszyscy chcieli poznać wcześniej jego skład. Jednak ani Minister ds. Dachów i Piwnic goszczący w programie „Kawa czy Herbata”, ani Minister ds. Nieprecyzyjnego Trafiania w Kuwetę w porannym wydaniu wiadomości w TVP Info oraz w wiadomościach Polsat News, ani naczelna, której koci Premier udzielił pozwolenia na wywiad, nie wyjawili tajemnicy. Wszyscy czekali na wypowiedź Premiera. Miała ona miejsce dopiero w Światowym Dniu Kota, 17 lutego w Księgarni Traffic Club w Warszawie. Koty wszelkiej maści opanowały tego dnia cały lokal. Nie zabrakło nawet przedstawiciela kotów dzikich. Reprezentowała je Liza, kotka rasy savannah. Liza jest córką Aidy, którą opiekował się zmarły w ubiegłym roku Waldemar Kocoń.
 

W obecności mediów i całej plejady gości, oficjalnie został ogłoszony Koci Rząd. Premier Oskar Mózg przedstawił swoich współpracowników. Obecni na konferencji prasowej poznali programy wyborcze poszczególnych Ministrów oraz ich biografie. Pozostaje nam wierzyć, że nowo utworzony Koci Rząd będzie sprawnie i bez kłótni realizował założone cele. Prezentacji pełnego składu i wręczenia nominacji dokonał aktor Michał Zawadka. Owacjom nie było końca.
 

Obecni na uroczystości ministrowie Kociego Rządu otrzymali wyjątkowej smakowitości kocie przysmaki marek: Gourmet A la Carte, Specific, Animonda, Almo Nature. Sponsorom serdecznie dziękujemy.
 

Po prezentacji kocich Ministrów nasz gość specjalny poeta Franciszek Klimek odczytał swój wiersz stworzony z myślą o tym ważnym dniu. Listy i wiersze kandydatów, dotyczące Kociej Partii, nadesłane przez Czytelników do redakcji KOCICH SPRAW oraz fragmenty tekstów „Z życia kotów redakcyjnych” autorstwa redaktor prowadzącej Joanny Müller, odczytała Aleksandra Derda – absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej.
Księgarnia Traffic Club pękała w szwach. Przybyli nawet najmłodsi wyborcy, którzy w pierwszej kolejności regenerowali siły w Kociej Bawialni Fiona, a następnie ucharakteryzowani przez wizażystkę ze studia Animacji dla Dzieci z Poznania, mogli spokojnie zająć miejsca na sali obrad. Zestresowani opiekunowie kocich Ministrów mieli możliwość zasięgnąć porad obecnych na sali behawiorystów: Antoniny Kondrasiuk oraz Dawida Urbanowskiego.

Na ten arcyważny dzień w kocim świecie zjechali do nas goście z całego kraju. Swoją obecnością uświetnili go: sam mistrz poeta Franciszek Klimek z Krakowa, Fundacja Kocia Mama z Łodzi, ilustratorka wierszy z ostatniego tomiku Franciszka Klimka Jak Pies z Kotem czyli Album Rodzinny – Kaja Augustyniak z Olsztyna z opiekunami, kociarze z Radomia, Suwałk oraz ze Szczecina.

W trakcie spotkania zlicytowane zostały wspaniałe obrazki na rzecz bezdomnych kotów autorstwa Jerzego Gila osadzonego w Zakładzie Karnym w Koronowie, które przekazał na ten cel. Jerzy Gil od lat opiekuje się kotami więziennymi, a swoimi wspaniałymi rysunkami, przekazywanymi na aukcje, wspiera również bezdomne koty żyjące na wolności. W Koronowie otrzymuje wielkie wsparcie Dyrekcji Zakładu Karnego, za co i my składamy wielkie podziękowania. Jerzy Gil przesłał również rysunki o szczególnym charakterze dla Franciszka Klimka. Są to obrazki Maćka II, nieodżałowanego kota poety, który odszedł w ubiegłym roku. Poeta był ogromnie wzruszony i za naszym pośrednictwem składa artyście najserdeczniejsze podziękowania.

Nie była to jednak ostatnia niespodzianka spotkania. Otóż Mistrz Klimek stworzył niespotykane dotąd w literaturze polskiej kocie limeryki. Ukazały się one po raz pierwszy w kalendarzu krakowskiego TOZ-u na rok 2013. Kilka tych wyjątkowych kalendarzy zostało zlicytowanych na rzecz kotów krakowskich.

Uroczystość zakończyła piosenka poświęcona kotom pt.: „Stary most” do muzyki Tadeusza Prejznera i słów Andrzeja Lecha w wykonaniu wokalistki Anny Osmakowicz.

Wspomnienia tego dnia towarzyszyć nam będą jeszcze długo. I jesteśmy pewni, że miau Kociego Rządu usłyszał cały świat! Skład Kociego Rządu - PLAKAT (rozkładówka KS Nr 125)