Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

JUBILEUSZ FRANCISZKA KLIMKA – cały tekst

KOCIE SPRAWY Nr 146-147 - Grudzień 2014/Styczeń 2015

JUBILEUSZ POETY W „PIWNICY POD BARANAMI”


Tekst:
Magdalena I. Bielicka
Zdjęcie: Krzysztof Klimek

„Piwnica pod Baranami” jest jednym z symboli kojarzonych z dawną stolicą Polski. Dla kilku pokoleń miejsce to było krainą wolności i magii zarazem. Piotr Skrzynecki, kierownik artystyczny i charyzmatyczny konferansjer, mówił niegdyś o „Piwnicy”: „Jesteśmy wysepką w morzu: bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu, nietolerancji i przemocy”. Słowa te miały wyjątkowy wydźwięk w epoce słusznie minionej, a miejsce pozostało wspólnotą aktorów, muzyków i piosenkarzy. Niepowtarzalna atmosfera, surrealistyczny humor, liryka i magia sprawiają, że przybywają tutaj ludzie z całej Polski i zagranicy, a każdy koncert staje się wielkim wydarzeniem artystycznym.

To właśnie w „Piwnicy pod Baranami” 28 października tego roku odbył się benefis poety i artyty-śpiewaka Franciszka J. Klimka z okazji 80-lecia urodzin.
 
Na zdjęciu: Oksana Gatalskaja, Magdalena Bielicka, Franciszek J. Klimek, Alicja Tanew i Jan Pawlicki (dyrektor Fundacji Ars Longa)

Koncert poprowadziła poetka i kompozytorka, autorka scenariuszy słuchowisk i bajek – Alicja Tanew.
Przyjaciel z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Jan Wolański – artysta-śpiewak, były solista zespołu, a także Zdzi ław Rybka – artysta-śpiewak Filharmonii Krakowskiej, przypomnieli Franciszkowi Klimkowi ariami operowymi minione lata pracy w obu zespołach. Łza w oku zakręciła się nie tylko bohaterowi wieczoru.
Wieloletni artysta krakowskiej „Piwnicy pod Baranami” Kazimierz Madej – dyrektor Kabaretu Loch Camelot, wraz z Jagą Wrońską – wokalistką, poetką, artystką Kabaretu „Loch Camelot” swoimi występami także uświetnili uroczystość.
Każdy z licznie przybyłych gości pragnął coś powiedzieć, zaśpiewać czy zarecytować. Wszystkich nazwisk wymienić się nie da, ale atmosfera wieczoru była niezwykle ciepła, wzruszająca, przywoływała wspomnienia dalsze i bliskie.
Na „Jubileuszu” odczuwało się obecność samego Piotra Skrzyneckiego, którego duch na pewno krąży po „Piwnicy pod Baranami”.

Atrakcją wieczoru była także promocja nowego tomiku wierszy Franciszka J. Klimka, pt. „Koty są dobre na wszystko”, z pięknymi ilustracjami kotów białoruskiej malarki Oksany Gatalskiej.
Tomik wydany został przez Fundację Kultury i Sztuki Europejskiej ARS LONGA Mieczysława Święcickiego.
Zaproszenie naszej redakcji do objęcia patronatem medialnym tej uroczystości jest dla nas wielkim wyróżnieniem i zaszczytem. Nieczęsto mamy możliwość wysłuchania koncertu w „Piwnicy pod Baranami”. A koncert był wyjątkowy, tak jak wyjątkowy jest Jubilat, Artysta, Poeta – Franciszek Jan Klimek.