Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

JUBILEUSZ 15–LECIA KOCICH SPRAW

KOCIE SPRAWY NR 173 – MARZEC 2017

Tegoroczny Światowy Dzień Kota był dla nas bardzo szczególnym dniem. Świętowaliśmy jubileusz 15-lecia. Lata te minęły nie wiadomo kiedy.

Przygotowanie każdego kolejnego wydania KOCICH SPRAW jest dla nas wielką przyjemnością, pasją i radością. Cieszymy się, że możemy prezentować historie i opowiadania, zdjęcia kotów naszych Czytelników, materiały poradnikowe, kota w sztuce, koty do adopcji, koty okiem dzieci i młodzieży. Koty, kotom, kotami, z kotami, cały ten nasz zakocony świat. To dzięki Wam świętowaliśmy wspaniały jubileusz.

Uroczysta gala odbyła się w Warszawie, w sali widowiskowej Ratusza Dzielnicy Bielany i działo się, ach działo. Sala wypełniona po brzegi, a prowadząca uroczystość to pierwsza redaktor naczelna magazynu KOCIE SPRAWY – Elżbieta Sęczykowska. Wspomnieniom, uśmiechom i radościom nie było końca. Ale były i łzy.
Smutek z powodu pustego fotela przygotowanego dla Krystyny Sienkiewicz. Artystka i aktorka była jednak z nami symbolicznie. Spoglądała na nas ze zdjęcia z ukochaną kotką Hesią. Nagła śmierć Krystyny, Przyjaciółki KOCICH SPRAW, wielkiej miłośniczki zwierząt złamała wiele serc. Również serce kociego poety Franciszka J. Klimka. Pan F. J. Klimek odczytał napisany dla artystki wiersz pt. „Krysia” (strona 9).

Krysia uhonorowana była przez KOCIE SPRAWY w 2008 roku statuetką Ambasadora Polskiej Felinoterapii.
Na tegorocznej gali statuetką Przyjaciela KOCICH SPRAW
i spraw kocich uhonorowany został natomiast wielbiciel i wielki znawca kotów, poeta i uroczy człowiek Franciszek Jan Klimek.

Naszą uroczystość uświetniło wielu wykonawców. Jako pierwsze wystąpiły panie Magdalena Łazar-Massier z wiolonczelistką Sylwią Kamzelską. Artystki w lekko kołyszącym retro wykonały nostalgiczną piosenkę z jazzową nutką pt. „Kici, Kici”. Następnie Grzegorz Marchowski, kompozytor, gitarzysta i pieśniarz zaśpiewał utwory z płyty „Kocio mi” do słów poetki Grażyny Orlińskiej.

Artystki malarki: Katia Sokołowa-Zyzak, Dorota Łacek-Gorczyca, Barbara Burówna, Beata Wąsowska i Kamila Wojciechowicz przekazały swoje obrazy na aukcję, z której dochód przeznaczony jest na wsparcie kotów wolnożyjących. Wszystkie prace znalazły nowych właścicieli.
Galę zakończyła aria Gioacchino Rossiniego „Duetto buffo di due Gatti” („Humorystyczny duet dwóch kotów”) – miniaturowa kompozycja wokalna, której cały tekst sprowadza się do jednego, wielokrotnie powtarzanego dźwięku – kociego „miau”, w wykonaniu Eleny Egorovej i jej uczennicy, Uli Gogołek-Śmigulskiej.
Ale to nie był koniec uroczystości. Po gali rozpoczął się wernisaż wystawy Bardzo Kocich Obrazów. Wystawę zorganizowaliśmy już po raz drugi. Nasze zaproszenie przyjęło prawie 30 artystów malarzy, a przygotowała ją również po raz drugi Joanna Ostrowidzka.

A oto artyści, których dzieła możemy podziwiać na wystawie:
Andrzej Bertrandt, Krystyna Brzechwa, Anna Carpenter, Jakub Dominik, Jacek Frąckiewicz, Aldona Jabłońska-Klimczak, Anna Kopeć-Twardowska, Janusz Lewandowski, Bogusław Lustyk, Magdalena Łazar-Massier, Mikołaj Malesza, Tadeusz Michaluk, Miłosz Płonka, Ewa Pszczółkowska, Krzysztoff Skain May, Katia Sokołowa-Zyzak, Alicja Szubert-Olszewska, Agnieszka Szyfter, Jerzy Tyburski, Beata Wąsowska, Piotr Wilczek, Józef Wilkoń, Aleksandra Wiszniewska, Kamila Wojciechowicz, Dorota Wysocka-Rzeszutek, Beata Zdrodowska.

Na wystawie prezentujemy także KOTY z papier-mache wykonane specjalnie na wystawę przez uczestników zajęć plastycznych prowadzonych przez Andrzeja Ziomka w Młodzieżowym Domu Kultury im. Marii Gwizdak w Warszawie oraz prace plastyczne dzieci i młodzieży szkolnej, które brały udział w comiesięcznych konkursach plastycznych „Miau, miau” organizowanych przez magazyn KOCIE SPRAWY.

Wystawę można oglądać do 7 marca 2017 r. w foyer sali widowiskowej Ratusza Dzielnicy Bielany (ul. S. Żeromskiego 29 – wejście od Jarzębskiego)
w dni powszednie w godzinach 8.00 – 18.00.
W soboty i niedziele dostępna jest dla osób z biletami wstępu na odbywające się w tych dniach spektakle.

Więcej o wystawie i prezentowanych obrazach w kwietniowym wydaniu KOCICH SPRAW.

Magdalena Bielicka