Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Jak pies z kotem czyli album rodzinny - Tekst M. Bielicka

Tekst Magdalena Bielicka

Kot właściwie to też pies,
Tyle że z wyższym wykształceniem

 A ja?
Patrzy dziś na mnie krzywo
Mój jamnik dorodny
Choć nie jest tu w kagańcu,
I raczej niegłodny.
Mówi: - Pan ciągle pisze
Wierszyki o kotach,
Że niby to POEZJA
Ta kocia hołota,
Limeryki, liryki,
Z puentą albo bez,
Wszystko dla nich i o nich -
A ja to pies?

Franciszek Jan Klimek

Rozpoczęcie tegorocznej akcji charytatywnej i sprzedaży 6. już edycji kalendarza Wybierz Miśka odbyło się o 5 listopada br. w warszawskiej księgarni Traffic Club. Całkowity dochód ze sprzedaży kalendarza zostanie
przeznaczony dla 14 organizacji pomagających zwierzętom. Twarzą tegorocznego kalendarza jest aktor Piotr Adamczyk.
Gościem honorowym spotkania był Franciszek Jan Klimek z nowym tomikiem wierszy „Jak Pies z kotem, czyli album rodzinny". Poeta bardzo często włącza się do akcji pomocy na rzecz bezdomnych zwierząt. Wraz z żoną dokarmiają bezdomne koty w Krakowie, w okolicy, gdzie mieszkają. Pan Franciszek jest częstym gościem imprez charytatywnych organizowanych przez schroniska, fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz bezdomnych zwierząt. Od lat zapraszany jest na imprezy związane z obchodami Światowego Dnia Zwierząt, niemal corocznie 4 października czyta swoje wiersze w kościele św. Franciszka w Krakowie, otrzymał tytuły Zwierzoluba i Kociarza Roku. Zatem obecność pana Franciszka na inauguracji sprzedaży kalendarza Wybierz Miśka nie była przypadkowa.

Miłośnicy wierszy Franciszka Klimka od lat czekali na ukazanie się nowego tomiku wierszy i wreszcie trafiła w nasze ręce pięknie wydana przez Golden Forest pozycja - „Jak Pies z kotem, czyli album rodzinny". Do napisania tych kocio-psich wierszy - jak powiedział sam poeta - zainspirował go „znajomy jamnik, mający poparcie znaczącej części populacji jego pobratymców, a także Czytelnicy, którzy mają w domu żyjące zgodnie pod jednym dachem i psy i koty."

Nie wszystkie wiersze zawarte w tomiku są nowymi utworami, ale wszystkie czyta się pięknie. Nie każdy przecież potrafi uczucia ująć w słowa. Do tego trzeba być poetą. Nie ma chyba Czytelnika KOCICH SPRAW, który nie znałby wierszy Franciszka Klimka, które bawią, rozśmieszają, ale często wyciskają łzy. Również i te nowe bawią i wzruszają. Niezwykłego przeżycia doznałam, czytając wiersz pod przekornym tytułem „Pan jest dobry". To niebywałe, jak pięknie można napisać o strasznych i smutnych sprawach. O sprawach, jakże okrutnych dla samych zwierząt, zwierząt, które kochają bezwarunkowo, które ufają bezgranicznie swojemu człowiekowi. Kiedy poznałam czasopismo KOCIE SPRAWY, pokochałam je za wzruszające wiersze Franciszka Klimka. Tak mi pozostało do dziś. Poezję pana Franciszka czytam często i zawsze znajduję w niej coś nowego, coś pięknego, niezapomnianego i wzruszającego. W najnowszym tomiku można przeczytać o wyższości kota nad psem, o tym „Po co kotu pies", „Po co psu kot", o znanej lekarce weterynarii Dorocie Sumińskiej. Bo „kto chce zrozumieć psa albo kota... zawsze pomoże doktor Dorota".
Miłośników kotów i psów nie muszę zachęcać do lektury tego najnowszego tomiku Franciszka Klimka. Niecierpliwie czekaliśmy na ukazanie się nowej pozycji poety. Tym razem są to wiersze o kotach i o psach, o ich wzajemnym stosunku, niejednokrotnie wspanialszym niż relacje między ludźmi. Małżonka autora, pani Bogusia, jest miłośniczką psów. O tajemnicach alkowy z udziałem Gucia - teriera pani domu, powstał uroczy wiersz „Bodygard", który bezwzględnie trzeba przeczytać. Mogłabym tak pisać o każdym wierszu, ale przecież nie o to chodzi. Myślę, że każdy kociarz i psiarz będzie chciał zapoznać się jak najszybciej z nowym tomikiem poezji Franciszka Klimka, który jest niezwykły również ze względu na zawarte w nim piękne, kolorowe ilustracje.  Autorką obrazów jest 11-letnia artystka Kaja Augustyniak, uczennica Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynie. Kaja uzdolniona jest nie tylko plastycznie. Bierze udział, z sukcesem, w olimpiadach humanistycznych, matematycznych i przyrodniczych, także międzynarodowych. Kaja wspaniale poradziła sobie z ilustrowaniem tomiku mistrza. Namalowała nawet portret poety i jego małżonki. Koniecznie trzeba to zobaczyć. Kaja odebrała w sobotę, w dniu inauguracji tego tomiku, wiele pochwał od malarki, której prace często pokazujemy na łamach KOCICH SPRAW - od Anny Kopeć-Twardowskiej. Pani Anna poprosiła nawet Kaję o autograf w zakupionym przez nią tomiku wierszy. KOCIM SPRAWOM również udało się zdobyć autograf tej młodej artystki. O tym, jak Kaja malowała ilustracje do nowego tomiku wierszy Franciszka Klimka,
można przeczytać w tym numerze, w naszym dziale Młode Koty.

Sprawy zwierząt nie są obojętne ani naszemu poecie, ani ilustratorce, ani nam wszystkim. Wspólna promocja kalendarza Wybierz Miśka i nowego tomiku wierszy Franciszka Klimka jest oczywista i nieprzypadkowa. Tym razem mieliśmy szczęście, że promocja odbyła się w Warszawie, że poeta znalazł czas, aby do nas przyjechać. Wierzę, że Czytelnicy KOCICH SPRAW prócz nowego tomiku wierszy Franciszka Klimka kupią również kalendarz Wybierz Miśka, nad którym sprawujemy patronat medialny. To piękne prezenty na nadchodzące święta Bożego Narodzenia.
Dziękujemy, Panie Franciszku, i czekamy na więcej.

Kalendarz można kupić w sieci Empik, a nowy tomik Franciszka Klimka przez stronę internetową
www.Klimek.art.pl