Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

1001 drobiazgów

KOCIE SPRAWY Nr 133 Listopad 2013

Mennica Polska przygotowała prawdziwą gratkę dla wielbicieli kotów – monety z kocim wizerunkiem utrwalonym w srebrze. W kolekcji, która dostępna będzie na rynku już od listopada, znalazły się monety z podobizną kotów najpopularniejszych ras.

Tekst:
Magda Sikorska
Wizerunki monet: MENNICA POLSKA 
 

Kolekcja Mennicy Polskiej „Przyjaciele człowieka – koty”
zachwyci miłośników wielu ras.
Bohaterami serii numizmatycznej stało się aż siedem z najpopularniejszych ras: pers, syjam, maine coon, bengal, brytyjczyk, europejczyk i kot jawajski.
Monety i numizmaty, małe i niezwykle trudne do ozdobienia wartościowe przedmioty, uwielbiane są od czasów, gdy ludzkość opanowała trudną sztukę ich bicia. Wykonywane są zazwyczaj ze szlachetnych materiałów. Siła ich oddziaływania rośnie wraz z upływającym czasem. Cenią je jednak nie tylko eksperci i kolekcjonerzy. Te przedmioty pożądania pomagają w wyrażaniu radości, wdzięczności, w przypominaniu minionych chwil, w upamiętnianiu ważnych okazji. Coraz chętniej sięgamy po nie, gdy chcemy ofiarować komuś wyjątkowy prezent.
W Polsce w tworzeniu numizmatów specjalizuje się Mennica Polska. Od blisko 250 lat jest największym i najbardziej znanym producentem monet i pamiątkowych medali. Założona została przez samego Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski. Nieustannie współtworzy współczesną numizmatykę w Polsce i za granicą, gdzie polskie monety są nawet bardziej znane i popularne, niż w rodzimym kraju! Mennica Polska jest ambasadorką tego, co wartościowe w królewskim dziedzictwie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

To, co przesądza o wyjątkowości przedmiotów wykonywanych w Mennicy Polskiej, to rzetelność i kunszt, zamiłowanie do sztuki oraz dążenie do perfekcji i ciągłego rozwoju. Szukając nowych pomysłów na kolekcje, które zachwycą nie tylko kolekcjonerów, Mennica Polska w tym roku postawiła na koty. To właśnie nasi ulubieńcy stali się tematem najnowszej serii numizmatycznej.
– Takie serie to gratka nie tylko dla kolekcjonerów, ale przede wszystkim dla hobbystów i pasjonatów oraz wszystkich, którzy cenią i wartościowe przedmioty i prezenty – podkreśla Leszek Rutkowski z Mennicy Polskiej.
W zalewie produktów jednorazowego użytku nasi klienci coraz częściej doceniają wartościowe monety okolicznościowe. Koty to temat, który, mamy nadzieję, zachwyci wszystkich. Długo pracowaliśmy z naszymi projektantami – artystami plastykami – nad stworzeniem jaknajpiękniejszych wizerunków kocich ras. Zależało nam, aby jak najlepiej oddać specyfikę każdej z nich – dodaje.

Na miłośników kocich ras czeka jednak tylko 1500 sztuk niezwykłych monet. Dlaczego tak niewiele?– O wartości kolekcjonerskiej numizmatów decyduje między innymi nakład. Nigdy nie powstaje ich zbyt dużo i dzięki temu są naprawdę unikatowe. Dodatkowo seria ta wykonana jest z użyciem estetycznie niezwykłych technik, bita stemplem lustrzanym z zastosowaniem wysokiej jakości druku UV. Takim zabiegom poddawane jest najczystsze srebro wykorzystane do stworzenia numizmatu (Ag 999). Dzięki temu jego powierzchnia jest idealnie gładka i „lustrzana”. To między innymi ten element decyduje o kunszcie wykonania perfekcyjnego numizmatu – podkreśla Siemowit Kalukiewicz, szef Działu Przygotowania Produkcji z Mennicy Polskiej.
Numizmaty zdobione są dodatkowo kryształami SWAROVSKI ELEMENTS. Monety mają wartośćnominalną jednego dolara nowozelandzkiego i są legalnym środkiem płatniczym. Nikomu jednak nie polecamy płacić monetami kolekcjonerskimi – ich wartość opierająca się na kruszcu i unikalnym wizerunku znacznie przewyższa tę nominalną – a z czasem ma szansę rosnąć.
Równolegle z serią poświęconą kotom Mennica Polska emituje serię monet „Przyjaciele człowieka – Psy”.
Te unikalne monety z serii „Przyjaciele człowieka” dostępne będą pod adresem:
http://sklep.men ni ca.com.pl/, a także w salonach firmowych Mennicy Polskiej w Warszawie (w siedzibie firmy przy ul. Waliców 11 oraz w centrum handlowym Arkadia), w Poznaniu (w Starym Browarze) oraz w Krakowie w sklepie mennicy na Wzgórzu Wawelskim.