Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

Trwa kampania społeczna "Włącz sumienie"

Czy wiesz jak udzielić pierwszej pomocy zwierzęciu rannemu w wypadku drogowym? Trwa kampania społeczna ,,Włącz sumienie’’

 Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych z udziałem zwierząt. Trwa kampania społeczna ,,Włącz sumienie’’

Zasady pierwszej pomocy dla zwierząt cierpiących w wypadkach drogowych. Trwa kampania społeczna ,,Włącz sumienie’’

Psy i koty każdego dnia stają się ofiarami wypadków drogowych, a wielu z nas przynajmniej raz w swoim życiu było sprawcą bądź świadkiem takiego zdarzenia. Niestety nie każdy decyduje się pomóc potrąconemu czworonogowi - przeważnie pozostawiamy ranne zwierzę na drodze. Jeśli jednak zlitujemy się nad cierpiącym zwierzakiem, zazwyczaj nie wiemy jak prawidłowo udzielić mu pierwszej pomocy.

Wypadek drogowy to traumatycznie przeżycie dla kierowcy i zwierzęcia. Niestety bardzo często nie wiemy jak prawidłowo zachować się w stosunku do rannych stworzeń, a przecież pierwsze minuty po wypadku bardzo często decydują o ich życiu. W takiej sytuacji można zadzwonić po odpowiednie służby lub zabrać czworonoga bezpośrednio do lekarza weterynarii, ale zdarza się że ranne zwierzaki wymagają natychmiastowej pomocy. Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu psu.
W kolejnym artykule opowiemy, jak zachować się wobec rannego kota.

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić oddech zwierzęcia, który należy sprawdzić, przykładając rękę bądź lusterko do jego nosa. Należy pamiętać, żeby nie zbliżać twarzy do pyska czworonoga, ponieważ wówczas jesteśmy narażeni na ugryzienie (zwierzak może być nosicielem groźnych chorób, zwłaszcza wścieklizny.) Następnie powinno się określić puls. Kontrola odbywa się przy pomocy środkowego i wskazującego palca – kładziemy go w określonym miejscu - wewnątrz uda tzn. w pachwinie lub tam, gdzie lewy łokieć dotyka klatki piersiowej zwierzęcia (w okolicy serca). W sytuacji, gdy pies nie oddycha należy wdmuchiwać powietrze w płuca co kilka sekund, w równych odstępach czasu. Trzeba mieć jednak na uwadze gabaryty czworonoga. Im reanimowany zwierzak jest większy, tym większa powinna być głębokość wdechu.

 

W sytuacji, gdy zwierzę nie odniosło widocznych obrażeń, ma wyczuwalny puls i oddycha, powinniśmy ułożyć je na prawym boku, odchylając głowę do tyłu i układając ją nieco wyżej niż resztę ciała. Ułatwiamy wówczas czworonogowi oddychanie i zmniejszamy ryzyko zadławienia się śliną lub językiem. Może się natomiast zdarzyć, że pojawi się potrzeba usunięcia ewentualnych ciał obcych. Wówczas po zakończeniu tej procedury, zamykamy pysk zwierzęca, pozostawiając (jeśli to możliwe) jego język na wierzchu.

 

Co jednak zrobić w sytuacji ustania akcji serca? Należy wtedy wykonać jego masaż w postaci dziesięciu ucisków co sześć sekund. W przypadku dużych zwierząt dłonie powinny być ułożone jedna na drugiej, natomiast u mniejszych czworonogów wykorzystujemy tylko palce bądź kciuk jednej dłoni. Masaż powinien być prowadzony przez około dziesięć minut, natomiast w sytuacjach gdy pies nie oddycha i ustała akcja serca, warto poprosić o pomoc kolejną osobę. Wówczas reanimuje się zwierzę naprzemiennie wykonując dziesięć ucisków i dwa wdechy - maksymalnie przez dziesięć minut lub stosując sam masaż. U psów organ ten znajduje się na wysokości łokcia lewej łapy, między trzecim a szóstym żebrem.


Do częstych obrażeń, jakich doznają zwierzęta w zdarzeniach komunikacyjnych należą również złamania. Jak podkreśla Monika Myziak – lekarz weterynarii Fundacji Towarzystwo Weterynaryjne – Takie urazy rozpoznaje się po opuchliźnie, zmienionym kształcie bądź nietypowym ustawieniu kończyny czworonoga. Chorą łapę należy zatem unieruchomić np. kawałkiem drewna bądź zwykłym patykiem. Może się jednak zdarzyć, że zwierzę w wyniku wypadku dozna złamania otwartego. Wówczas trzeba zdezynfekować ranę oraz położyć na niej opatrunek – dodaje przedstawicielka Fundacji.

 

Bardzo poważnym zagrożeniem dla życia czworonoga są również krwotoki tętnicze, gdy z rany wydostaje się jasnoczerwona pulsująca lub tryskająca krew. Trzeba wówczas unieruchomić zwierzę oraz szybko założyć w miejscu okaleczenia opatrunek uciskowy i ściśle je obandażować. Gdy krew nie przestaje wyciekać z rany nakładamy kolejny opatrunek, nie zdejmując jednak wcześniejszego - postępujemy tak do momentu ustania krwawienia.

 

Zwierzęta doznają również krwotoków wewnętrznych, których nie można od razu rozpoznać. Do ich głównych objawów należą: blade spojówki, spadek ciśnienia, przyspieszenie akcji serca i oddechu, rozszerzone źrenice, utrata przytomności, czy krew w kale lub moczu. Chcąc uratować życie zwierzaka, powinno się odchylić górną wargę psa i kciukiem lub palcem wskazującym delikatnie ucisnąć błonę śluzową dziąsła przez kilka sekund. U zdrowego psa miejsce uciśnięcia powinno zblednąć na chwilę i po jednej, dwóch sekundach (oznaczenie czasu kapilarnego) zaróżowić się w krótkim czasie.

 

Niezależnie od odniesionych obrażeń, warto również pamiętać o zabezpieczeniu ciepłoty ciała zwierzęcia kocem ratunkowym, który stanowi wyposażenie każdej apteczki samochodowej bądź jakimkolwiek innym dostępnym przykryciem (w miarę możliwości podłożyć je także pod ciało zwierzaka). Co więcej, cierpiącemu czworonogowi nie wolno podawać żadnych płynów, a tym bardziej pokarmu.

 

Ogólnopolska akcja społeczna ,,Włącz sumienie!’’ porusza temat wypadków drogowych
z udziałem domowych czworonogów. Akcja ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na ten problem oraz edukację związaną z właściwymi zachowaniami przy tego typu zdarzeniach.

 

- W ramach akcji na stronie www.wlaczsumienie.org, zamieściliśmy Wirtualną Mapę Wypadków Drogowych z udziałem zwierząt. Wystarczy kliknąć w dany punkt i zaznaczyć miejsce w którym doszło do kolizji, aby wraz z nami zbierać wiedzę na temat tego typu zdarzeń w Polsce. Na stronie kampanii można także znaleźć ciekawe porady dotyczące m.in. pierwszej pomocy, jakiej należy udzielić zwierzęciu czy przydatne numery telefonów – podkreśla Radosław Marter, prezes Fundacji.

 
 W kampanię ,,Włącz sumienie!’’ zaangażował się Marek Piekarczyk – znany polski muzyk, wokalista zespołu TSA. Do grona partnerów kampanii dołączyła również Straż Miejska w Warszawie, która w marcu rozpoczęła w warszawskich szkołach podstawowych pogadanki dla dzieci, na temat właściwego zachowania się na drodze w stosunku do zwierząt. Kampania potrwa do końca kwietnia 2017 roku.Zachęcamy do przekazania swojego 1% podatku na leczenie zwierzęcych ofiar wypadków drogowych -
 KRS 0000406362 Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne.

 

KOT WARSZAWSKI

KOT WARSZAWSKI - czyli trochę o kotach, trochę o psach, ciut edukacyjnie, ciut rekreacyjnie...., ale przede wszystkim dla dobra zwierząt i ludzi. Czasem z przytupem. 

kotwarszawski.blogspot.com

"TERAPIA Z UDZIAŁEM ZWIERZĄT W REHABILITACJI I AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ SENIORÓW" - konferencja międzynarodowa

"TERAPIA Z UDZIAŁEM ZWIERZĄT W REHABILITACJI I AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ SENIORÓW" - konferencja międzynarodowa

miejsce: Centrum Alzheimera
al. Wilanowska 257, Warszawa
data: 8 grudnia 2018

Udział w konferencji jest bezpłatny […]
Rozwiązanie krzyżówki z majowego numeru KOCICH SPRAW

Rozwiązanie krzyżówki z majowego numeru KOCICH SPRAW

Prawidłowe hasło krzyżówki brzmi: "Kotu żart a myszce śmierć"  […]
Zapraszamy na wystawę malarstwa Anny Kopeć-Twardowskiej - "Kocio mi"

Zapraszamy na wystawę malarstwa Anny Kopeć-Twardowskiej - "Kocio mi"

11 kwietnia 2018, Łódź, ul. Piotrkowska 217 […]
KOCIE SPRAWY przyjacielem Schroniska "Na Paluchu"

KOCIE SPRAWY przyjacielem Schroniska "Na Paluchu"

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KOTA

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KOTA

Świętuj Międzynarodowy Dzień Kota!
Specjalne pokazy filmu „KEDI” w kinach! […]