Zadzwoń do nas: (22) 844 19 84 / (22) 844 80 77 / 665 777 244 Email: kociesprawy@kociesprawy.pl

Nie masz jeszcze prenumeraty naszego magazynu?  Zamów

IV konferencja "Pies i Kot" w Skałowie

 W niedzielę 2 kwietnia br. w Schronisku dla Zwierząt w Skałowie koło Kostrzyna Wielkopolskiego odbyła się ogólnopolska konferencja poświęcona tematowi skutecznego przygotowania psów i kotów przebywających w schroniskach do znalezienia nowych opiekunów. Było to już czwarte wydarzenie z cyklu „Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji”.

 

Honorowym gościem, który dokonał oficjalnego otwarcia konferencji, był pan Szymon Matysek, Burmistrz Miasta i Gminy Kostrzyn.

 

W tegorocznej konferencji wzięło udział blisko 100 osób. Do Skałowa przyjechali pracownicy schronisk, wolontariusze, osoby prowadzące przytuliska i domy tymczasowe dla zwierząt,         a także działacze fundacji i stowarzyszeń prozwierzęcych z różnych stron Polski.

Konferencja składała się z dwóch bloków tematycznych. Jedna część była poświęcona kotom, zaś druga - psom.

 Blok dotyczący kotów poprowadziła Maria Habrowska – szkoleniowiec i behawiorystka, członkini Polskiego Towarzystwa Etologicznego, fundatorka i kilkuletnia współprowadząca fundacji dogoterapeutycznej oraz szkoły dla psów. Jej zajęcia dotyczyły komunikacji wewnątrz i zewnątrz gatunkowej kotów w specyficznych warunkach schroniskowych oraz poadopcyjnych. Słuchacze dowiedzieli się m.in. w jaki sposób za pomocą odczytywania sygnałów wysyłanych przez koty ułożyć dobre relacje zarówno w pracy z kotami w schronisku, jak i w okresie po adopcji.

Natomiast wykład poświęcony psom wygłosiła Marta Kurpińska – szkoleniowiec, członkini Polskiego Towarzystwa Etologicznego, która obecnie pracuje na rzecz Dogs Trust, czyli największej brytyjskiej charytatywnej organizacji prozwierzęcej. Tematem jej wykładu był dobry start szczeniąt. Marta Kurpińska mówiła m.in. o fazach rozwoju szczeniąt, ich potencjale i sposobach uczenia, o socjalizacji i habituacji, o naturalnych zachowaniach i problemach behawioralnych, a także o relaksacji szczeniąt.

Uczestnicy konferencji podczas obu bloków tematycznych bardzo chętnie zadawali pytania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami, korzystając z możliwości wymiany doświadczeń z innymi profesjonalistami. W przerwie zajęć uczestnicy spotkania mogli nabyć płyty z muzyką relaksacyjną, skomponowaną specjalnie dla psów.

Konferencje pod hasłem „Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji”, organizowane przez Związek Międzygminny "Schronisko dla Zwierząt" i Stowarzyszenie Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie we współpracy ze Szkołą i klubem "Psiaki Poznaniaki", są największym cyklicznym wydarzeniem umożliwiającym wymianę doświadczeń specjalistom zajmującym się opieką nad bezdomnymi psami i kotami w Polsce. Wydarzenie to skutecznie przyczynia się do poprawy dobrostanu bezdomnych zwierząt w naszym kraju.

 Gospodarzem konferencji było Schronisko dla Zwierząt w Skałowie – jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Obiekt został wzniesiony dzięki współpracy jedenastu wielkopolskich gmin i Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Od października 2015 roku, gdy schronisko zostało oddane do użytku, trafiają do niego bezdomne zwierzęta z terenu gmin: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Nekla, Pobiedziska, Puszczykowo, Suchy Las i Swarzędz.

Patronat medialny nad tegoroczną konferencją objęły: TVP3 Poznań, Radio Merkury, magazyn Kocie Sprawy, wortal Psy24.pl oraz serwisy internetowe Kostrzyn-24.pl i ZooPraca.pl.

Konferencję wsparły: agencja reklamowa about ad oraz Druk Poznań.

 

Szczegółowe informacje na temat IV. Konferencji są dostępne w opisie wydarzenia na portalu społecznościowym Facebook:

https://www.facebook.com/events/1298758860180974/

oraz na stronach:

http://schronisko-skalowo.pl/

http://www.psiakipoznaniaki.pl/

 


 

Od schroniska do skutecznej adopcji

 

 

 Z najnowszego raportu NIK dot. zapobiegania bezdomności zwierząt, opublikowanego w czerwcu 2016 roku wynika, że choć coraz więcej bezdomnych zwierząt znajduje nowy dom, to jednak ciągle jest ich znacznie mniej, nią trafiających do schronisk.

 

O tym jak poważny jest to problem, świadczą liczby. Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli, w Polsce pod koniec 2014 roku działały 184 schroniska dla zwierząt, tj. o 34 więcej niż w 2011 roku. W stosunku do 2011 roku wzrosła liczba zarówno przebywających w schroniskach psów (do ok. 106 tys., tj. o ponad 5 proc.), jak i kotów (do ok. 24 tys., tj. o prawie 18 proc.).

 

Jak słusznie zauważa NIK, działania ograniczające się przede wszystkim do wyłapywania i umieszczania zwierząt w schroniskach nie zapobiegają bezdomności. Rozwiązanie tego problemu wymaga kompleksowych i wielokierunkowych działań profilaktycznych, obejmujących znakowanie i ewidencjonowanie wszystkich zwierząt oraz wprowadzenie realnych zachęt do stosowania kastracji i sterylizacji. Umieszczanie zwierząt w schroniskach oraz intensywna akcja adopcyjna są ostatnimi z ważnych elementów procesu ograniczania bezdomności.

 

Tematowi skutecznego przygotowania psów i kotów przebywających w schroniskach do adopcji poświęcona będzie IV. Konferencja pod hasłem „Pies i kot - od schroniska do skutecznej adopcji”, która w niedziele? 2 kwietnia 2016 roku odbędzie się w Schronisku dla Zwierząt w Skałowie. W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział ok. 80-90 pracowników schronisk, wolontariuszy, osób prowadzących przytuliska i domy tymczasowe dla zwierząt, a także działaczy fundacji i stowarzyszeń prozwierzęcych. Konferencje? organizują Związek Międzygminny "Schronisko dla Zwierząt" i Stowarzyszenie Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie we współpracy ze Szkoła? i klubem "Psiaki Poznaniaki".

 

Konferencja będzie się składała z dwóch bloków tematycznych obejmujących wykłady i dyskusje.

 

Blok dotyczący psów poprowadzi Marta Kurpińska - miłośniczka i trenerka psów, współzałożycielka i kilkuletnia współprowadząca fundacji dogoterapeutycznej oraz szkoły dla psów, członkini Polskiego Towarzystwa Etologicznego oraz Eto-Vetu, w którym odpowiada za koordynacje? kontaktów z zagranica?. Marta Kurpińska propaguje szkolenia nastawione na porozumienie z psem. Obecnie pracuje na rzecz Dogs Trust - największej brytyjskiej charytatywnej organizacji prozwierzęcej, w której odpowiada m.in. za przygotowanie psów do adopcji, przeprowadzanie procedur adopcyjnych oraz szkolenia dla nowych właścicieli psów. Podczas Konferencji Marta Kurpińska przeprowadzi szkolenie na temat dobrego startu szczeniąt.

 

Blok poświęcony kotom poprowadzi Maria Habrowska – szkoleniowiec i behawiorystka zajmująca się psami i kotami. Specjalizuje się w zakresie dobrostanu kotów i psów pracujących w terapii kontaktowej. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Etologicznego. W szkolenie pozytywne zaangażowana od roku 2000, m.in. jako fundatorka i kilkuletnia współprowadząca fundacji dogoterapeutycznej oraz szkoły dla psów. Marta Habrowska poprowadzi zajęcia z zakresu komunikacji wewnątrz i zewnątrz gatunkowej kotów w specyficznych warunkach schroniskowych.

 

Gospodarzem wydarzenia już po raz drugi będzie Schronisko dla Zwierząt w Skałowie koło Kostrzyna Wielkopolskiego – jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Obiekt został wzniesiony dzięki współpracy jedenastu wielkopolskich gmin i Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Od października 2015 roku, gdy schronisko zostało oddane do użytku, trafiają do niego bezdomne zwierzęta z terenu gmin: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Nekla, Pobiedziska, Puszczykowo, Suchy Las i Swarzędz.

 

„Konferencja „Pies i kot – od schroniska do skutecznej adopcji”, to największa tego typu inicjatywa obejmująca cykliczne spotkania osób zajmujących się pomocą bezdomnym zwierzętom. Ogromne zainteresowanie wymianą doświadczeń i zdobywaniem wiedzy cieszy tym bardziej, że wpływa to bezpośrednio na podnoszenie dobrostanu zwierząt w schroniskach i zwiększa ich szanse na skuteczną adopcję. Cieszymy się, że Konferencja łączy środowiska prozwierzęce.” – mówi Lidia Rychlewska, Z-ca Dyrektora Schroniska dla Zwierząt w Skałowie.

 

Patronat medialny nad IV. Konferencja? „Pies i kot - od schroniska do skutecznej adopcji” objęły: TVP3 Poznań, Radio Merkury, magazyn Kocie Sprawy, wortal Psy24.pl oraz serwisy internetowe Kostrzyn-24.pl i ZooPraca.pl.

Konferencje? wspierają: agencja reklamowa about ad oraz Druk Poznań.

 

Szczegółowe informacje na temat Konferencji są dostępne w opisie wydarzenia na portalu społecznościowym Facebook:

https://www.facebook.com/events/1298758860180974/

oraz na stronach:

http://schronisko-skalowo.pl/

http://www.psiakipoznaniaki.pl/

 

KOT WARSZAWSKI

KOT WARSZAWSKI - czyli trochę o kotach, trochę o psach, ciut edukacyjnie, ciut rekreacyjnie...., ale przede wszystkim dla dobra zwierząt i ludzi. Czasem z przytupem. 

kotwarszawski.blogspot.com

"TERAPIA Z UDZIAŁEM ZWIERZĄT W REHABILITACJI I AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ SENIORÓW" - konferencja międzynarodowa

"TERAPIA Z UDZIAŁEM ZWIERZĄT W REHABILITACJI I AKTYWIZACJI SPOŁECZNEJ SENIORÓW" - konferencja międzynarodowa

miejsce: Centrum Alzheimera
al. Wilanowska 257, Warszawa
data: 8 grudnia 2018

Udział w konferencji jest bezpłatny […]
Rozwiązanie krzyżówki z majowego numeru KOCICH SPRAW

Rozwiązanie krzyżówki z majowego numeru KOCICH SPRAW

Prawidłowe hasło krzyżówki brzmi: "Kotu żart a myszce śmierć"  […]
Zapraszamy na wystawę malarstwa Anny Kopeć-Twardowskiej - "Kocio mi"

Zapraszamy na wystawę malarstwa Anny Kopeć-Twardowskiej - "Kocio mi"

11 kwietnia 2018, Łódź, ul. Piotrkowska 217 […]
KOCIE SPRAWY przyjacielem Schroniska "Na Paluchu"

KOCIE SPRAWY przyjacielem Schroniska "Na Paluchu"

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KOTA

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KOTA

Świętuj Międzynarodowy Dzień Kota!
Specjalne pokazy filmu „KEDI” w kinach! […]